felsefe taşı

Dükkan

Dükkan
Mayıs 07
14:45 2014

Dükkân işletiyorum şehrin en kalabalık caddesinde. Her saniye değişiyor yüzler. Onlarca insan akıp geçiyor göz açıp kapayıncaya kadar. Hepsinin ayrı mı kaderi?
Onlar geçiyor, ben duruyorum.

Bekliyorum içlerinden birileri girsin içeri. Girsin de alışveriş yapsın. Girsin de, en güleryüzlü halim, en kibar ses tonumla, “Sefalar geldiniz” diyeyim. Bekliyorum.
Ben duruyorum, onlar geçiyor.

Aslında her an biri gelebilir diye güleryüzlü olmak mecburiyeti olmasa, başka şeyler düşünmeye bırakabilirim kendimi.
Mesela çıldırmak işten bile değil, zor tutuyorum kendimi.
Hiçbiri bir diğerinin aynısı olmayan yüzlerce, binlerce insan akıp gidiyor dükkânımın önünden ve ben onlara avazım çıktığı kadar bağırmak istiyorum:
“Nereye gidiyorsunuz hepiniz be? Neden telaş içindesiniz? Nereye, nereye gidiyorsunuz? Hepiniz başka başka yerlere giderken, hiçbiriniz aynı adrese doğru yol almıyorken, nasıl oluyor da hepiniz aynı telaş içindesiniz?”

Ara sıra biri giriverecek olmasa içeri, ve kapımın önünden geçen binlerce insanın velinimetim olma olasılığı olmasa, hepsini durdurup silkeleye silkeleye soracağım. Tek tek.
Ama benim işim var.
Burada durup müşteri beklemeliyim. Gelirse en iyi hizmeti vermeliyim. İşim bu. Burada durmak! Ama ben böyleyken, nasıl oluyor da benden başka bütün insanlar benim önümden geçiyor? Elbette ben kendi önümden geçemem. Bu mümkün değil. O kalabalık caddede akan insan seline kapılıp gitmeye de hiç niyetim yok üstelik.

Ama fena olmazdı da. Kendi dükkânımın önünden geçip içeride oturup müşteri bekleyen benim nasıl göründüğümü görmek fena olmazdı. Dışarıdan nasıl görünüyorum acaba? “Dışarısı” mı? Benden başka bütün insanlar oradayken, “dışarıda” olan onlar mı yani? Şu köhne tezgâhın ardında oturup bir başına müşteri bekleyen ben mi “içeride”yim? Yoksa, dışarıdaki ben miyim? Öyle ya, herkes orada, ben buradayken, onlar nasıl dışarıda olabilir ki?
Tabii ya. Bu neden daha önce aklıma gelmedi? Dışarıda olan benim. Herkes orada, birlikte. Ben… Yalnızım! Bu, beni dışarıda yapar, onları değil.

“Neden kendime dışarıdan bakamıyorum?” diye düşünürken, dışarıda olanın ben olduğum ortaya çıktı. Neyse… Siz bana dışarıdan bakadurun, ben bir de kendime içeriden bakıp geleyim.

4.088 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • İki Gözümde…İki Gözümde… ”Hiçbir şeyiniz yok .Hiçbir şeye sahip değilsiniz. Hiçbir şey sizin malınız değil . Özgürsünüz .Sahip olduğunuz tek şey ne olduğunuz ve ne verdiğinizdir.” Ursula K.Lequin. Bir yüzümüz […]
  • Diğerlerinin YanınaDiğerlerinin Yanına Birden büyük bir ışığın içine buldu kendini… Artık ağırlığı yoktu. Bedeni hafiflemişti. Uçuyordu ama aynı zamanda yerdeydi… Yürüyordu ama aynı zamanda gökteydi… Neler oluyordu??? İçinde […]
  • Ölmek ve ÖlümsüzleşmekÖlmek ve Ölümsüzleşmek “Denemeler” denince ilk akla gelen isim, Fransız yazar Michel De Montaigne’dir… Ama denemeleri Montaigne’inkiler kadar büyük ses getiren bir yazar daha vardır: “Francis […]
  • Sabite Tur GülermanSabite Tur Gülerman Akşam bir toplantıdayım. Sıra bana doğru geliyor, lakin ben başka yere doğru bir kayma halindeyim. Heyelan var yani ... Nereden geldi, nasıl geldi bilinmez, "Sabite Tur Gülerman" […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler