felsefe taşı

Aşısız Çip Çak!

Aşısız Çip Çak!
Ekim 05
13:01 2020

Çip “Ey domuz sağ ayağını öne at” diyecek. Bir bakacağız ki hayvan sağ ayağını öne atmış!

Aşı karşıtlarının foyası meydana çıktı. Kovid19 pandemisi çıktığından beri Bill Gates adı çevresinde dönen bir oyun var malum. Buna göre virüsü yayan da aşıyı piyasaya sürmek üzere bekleyen de Gates. Peki bunu yapma nedeni ne? İnsan vücuduna çip yerleştirmek ve bu sayede insanları kontrol altına almak! Geçtiğimiz aylarda bu oyuna Trump’ın tayfasından birisi de katıldı ve Gates bu dijital linçin giderek ciddileştiğine kanaat getirmiş olacak ki konu hakkında kısa bir açıklama yapmak zorunda kaldı.

Dijital linç de fiziksel linç ile aynı malzemelerden oluşuyor: Cehalet, umutsuzluk, fakirlik, hınç! Tabii biraz da sosyal medya kullanım becerisi. Bu profilden yeterli sayıda sosyal medya müdavimi bulunduğu andan itibaren bir kişinin dijital linç edilmesi bir kaç dakikalık bir iş. Öte yandan dijital linçin fiziksel linçe göre avantajlı bir özelliği de var. Eğer yukarıda sayılan beceri(ksizlik) setine sahip yeterli insan bulunamasa bile dijital linç etmek yine de mümkün. Çünkü insan görünümlü sosyal medya hesapları açıp, sipariş üzerine bunları bir sonraki dijital linçe katacak dijital hizmetler mevcut. “Sizin sipariş neydi? Şu kişiyi şu konudan dolayı dijital linç etmek istiyorum! Elbette kredi kartı bilgilerinizi alabilir miyiz?”

Aşı karşıtlarını arka planda kimler ne amaçla destekliyor bilmiyoruz ama perde arkasındaki bu olası destekçiler hiç de yabancı olmayan kişi-kurum ya da ülkeler çıkarsa kimse şaşırmayacaktır! Tavşana kaç, tazıya tut! Önemli olan hareket-av olsun!

Tüm bu linç tablosu kendi mecrasında dijital akışta seyrederken ortaya yine Elon Musk çıktı. Adeta bir turnusol kağıdı gibi. Bu kez uydu internet, Mars’a yolculuk ya da yeraltı tünel inşaatı ile değil. İnsan beynine çip yerleştirmekle ilgili! Evet doğru okudunuz! Başka bir şey geliştiriyormuş gibi yapıp da beyinlere çip yerleştirmeye çalışırken yakayı ele vermedi. Yekten söylüyor adam: “İnsan beynine çip yerleştirmek istiyorum!” Projenin adı Neuralink!

Domuzlar üzerinde deney yapmış (projenin ne kadar domuzca olduğunu anlayın artık!) ve beyin dalgalarını analiz ederek hangi eklemlerin hareket edeceğini önceden belirlemeyi başarmış. Yani çip, hayvan sağ ayağını öne atacak diyor, bir bakıyorsun hayvan sağ ayağını öne atıyor. Bu daha birinci aşama. Musk asıl, aynı sistemi kullanarak dışarıdan beyne emir vermeyi de hedefliyor. Yani, “Ey domuz sağ ayağını öne at” diyecek. Bir bakacağız ki hayvan sağ ayağını öne atmış!

Şimdi bu imkanın ne kadar mükemmel sonuçlar üretebileceğini düşünün. Örneğin kimi hastalıklar bu sayede tedavi edilebilir. Çip insanın beynine ve sinir sistemine müdahale edebilir hale geldiğinde sadece fizyolojik değil kimi psikolojik sorunlar da bu sayede çözülebilir.

Hemen öteki tarafa geçelim ve çipin ne kadar kötü amaçlar için de kullanılabileceğini düşünerek dehşete düşelim. Mi acaba? Örneğin elimizin altındaki pek çok ilaç, aşırı dozda (kötü niyet) kullanıldığında nahoş sonuçlar doğurur öyle değil mi? Oysa hiçbirimizin aklına eczaneleri yerle bir etmek gelmiyor! Ayrıca Musk’ın çipinin sıvı içinde (örneğin aşı!) vücuda zerk edilmesine de gerek yok. Musk göstere göstere kafamıza çakacakmış çipi!

1.651 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Yapay Zeka İnsanlığı Nasıl Yok Edebilir?Yapay Zeka İnsanlığı Nasıl Yok Edebilir? Yapay zeka insanlık için tehlikeli olabilir mi? Dünyanın en akıllı adamları bu soruya evet diye cevap veriyorlar. Bill Gates, Stephen Hawking ve Alon Musk(1) Yapay Zekanın yol açabileceği […]
  • Dijital Zombi (Misin?)Dijital Zombi (Misin?) Epidemi, pandemi ile birlikte öğrendiğimiz yeni bir kavram da bilgidemi (“infodemic”). İnsanı bir tür dijital zombiye dönüştürecek güce sahip “diji-salgın”! Şimdi de salgın ile ilgili […]
  • Zuckerberg Başkan?Zuckerberg Başkan? Bill Gates, vakfı aracılığıyla bazı global sosyal problemleri çözmeye çalışıyor. Eski iş arkadaşı Steve Ballmer post-truth ile savaşıyor. Zuckerberg ise 2020’de ABD başkanlığına adaylığını […]
  • Öğretmenim Aşı!Öğretmenim Aşı! Öğretmenini seven, aşı olur! Çünkü aşı da bir öğretmendir. Bağışıklık sistemimizin! Yeni aşılar tozu dumana kattı geliyor. Aşı karşıtları belki de farkında olmadan eleştirdikleri şeyi […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mayıs 2024
P S Ç P C C P
« Nis    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Arşivler