felsefe taşı

Yaşlı Şirketlere İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Taktikler

Yaşlı Şirketlere İngiliz Kraliyet Ailesi’nden Taktikler
Nisan 10
14:22 2017

Köklü bir şirket olmak, türbülanslı zamanlarla, zor şartlarla baş edebilmek kolay değil. Artık bir şirketin ömrü, bir çalışanın ortalama kariyer süresinden daha kısa. Almanya’da yaklaşık 18, Fransa’da 9 yıl olduğu belirtiliyor. Dünya Bankası’na göre Türk şirketlerin ortalama yaşıysa 34. Ancak Türkiye’deki işletmelerin %80’i beşinci yılına ulaşamıyor. Hayatta kalmak bir yandan bu kadar zorken; devam edebilenleri de çetin bir durum bekliyor. Bu sefer de ‘’yaşlı’’ algılanma, genç yeteneklerde heyecan uyandıramama ve çalışan profillerinden dolayı güçten düşme tehlikesiyle karşı karşıyayalar.

Dinazorlaşmak, iş süreçlerinde sadeleşememek, hızlı olamamak gibi diğer riskler yerine; ben bu yazıda bu şirketlerin algılarını nasıl yönetebilecekleri üzerinde durmak istiyorum. Gençlik sektörüne hitap eden bazıları, reklamları ve duruşlarıyla farklı bir izlenim oluştursa da; basın toplantılarından, lider demeçlerine, marka mesajlarıyla birebir çelişiyor. Diğer sektörlerde olanların bazıları da, riskin büyüklüğünün farkında bile değiller. En iyi çalışanları, iyi ücret paketleriyle, iş güvenliğiyle çekebileceklerini; hiç olmazsa iş yerlerinin duvarlarını renklendirerek, öğle aralarında pinpon oynayabilecekleri sosyal alanlar, cafeler açarak; görünümü kurtarabileceklerini düşünüyor olabilirler. Ancak bunların hiç birisi sürdürülebilir çözümler değil. Elbette en doğrusu, her şirkete özel bir strateji geliştirmek. Mevcut durumunu, nasıl algılandığını, çalışanların beklentilerini analiz edip; kurumun kültürüne, ruhuna göre ilerlemek ve değişime ayak uydurmak.

Gelin, bugün bu kadar ciddileşmeyelim. Çoğumuzun tanıdığı, oldukça köklü, hatta liderinin 90 yaşında olduğu bir kurumu inceleyelim: İngiliz Kraliyet Ailesi’ni. Bazı kişiler tarafından halkın üzerinde gereksiz bir yük olarak algılansa da; hala İngiltere’nin dünyadaki görünen yüzü, turistik açıdan önemli bir gelir kaynağ. Pek çok kişinin de ilgi ve sevgisini kazanmış durumda. Bunu nasıl başarıyorlar? Yaşlanmakta olan şirketlerimiz İngiltere Kraliyet Ailesi’nden neler öğrenebilir? Bu arada aşağıdaki örneklerin, resmi olarak İngiltere Kraliyet Ailesi tarafından açıklanmadığını belirtmem lazım. ‘‘Biz böyle yaptık, tecrübemizden siz de faydalanın’’ şeklinde bir açıklamalarına, ben rastlamadım. Üniversitelerde vaka çalışması olarak da işlenmedi. Aşağıdakileri, bir iletişimci olarak ben derledim.

1- Genç ve sevilen dış yüzler

Kraliçe II. Elizabeth saygı uyandırsa da; başka bir yüzyıl, hatta galaksidenmiş gibi bir duruşu var. Prens Charles ise, özellikle Diana’nın kaybından sonra ailenin yüzü olamayacak kadar antipatik bulunabilir. Oysa William, Harry ve Kate’e duyulan hayranlık gözden kaçacak gibi değil. Kraliyet ailesinin etkinliklerini dikkatle gözlemlerseniz, halkla temaslarında hiyerarşiyi izlemediklerini; her fırsatta bu sevilen ve genç üçlüyü de ön plana çıkardıklarını ve onların PR gücünden faydalanıldığını görüyorsunuz.

2- Aile dışından, üst düzey atamalar

Prenses Diana, kimse Aids hastalarının yanına yaklaşmazken, yanlarında oluşuyla, yardımsever duruşuyla, halka yakınlığıyla büyük beğeni toplamıştı. Diana, aileyle yollarını ayırsa da; prenses ünvanını hiç kaybetmedi. O, gönüllerin prensesi oldu ve mirası, çocuklarıyla devam etti. Aileye dışarıdan katılan diğer gelin, Kate Middleton da iradesi, diplomaside başarısı, hep güleryüzlü, sportif ve incecik oluşuyla hem gündemde, hem de seviliyor.

3- Ulaşılabilir, aynı hizada, sizin gibi

Kate Middleton’ın çocuklarla konuşurken, göz hizalarına eğilmesi dikkat çekici. Bunu hem kendi çocukları, hem de halktan karşılaştığı herkes için yapıyor. Karşısındakini dinlerken, selamlarken, halkın arasındayken beden dilini kullanma becerisi de üst seviyede. Göğsünü mutlaka konuştuğu kişiye dönüyor ve göz teması kuruyor. Karşısındakini kendi hizasına yükseltmesindeki tutum örnek alınmalı. Sekreterlerden ulaşılamayan üst düzey yöneticiler, müşteri odaklı olmayan kurumların ondan öğrenebilecekleri dersler var.

4-Aynı zamanda da ileride

Kate Middleton’ın her trendi takip eden bir moda ikonunda öte, bir prensese yakışan, kendi stilini oluşturması, uzun boyu, fit ve incecik oluşuyla da farklı bir duruşu var. Doğum kilolarını hemen veriyor, o kadar temsili görevi arasında, ailesinin ne yiyip, içtiğiyle kendisi ilgileniyor vb… Başaramayacağı, üstesinden gelemeyeceği hiç bir şey yok gibi. Bu duruşu; ‘sizin hizanızdayım ve ulaşılabilirim’ mesajıyla bir arada; çekiciliğini bir üst safhaya daha taşıyor. Çünkü insanlar asırlardır rol modellerine çekilirler. Yunan mitolojisinde Olimpos Tanrıları vardı, daha sonra imparatorlar, günümüzde ünlüler… Çocukca bir hayranlık gibi görünse de; aslında insanın daha iyi olabileceğine dair içinde taşıdığı bir umudun da göstergesidir. İçin için, kendine en yakın bulduğuna, yansımasına hayranlık duyar. Belki görünürde aralarında hiç bir benzerlik bulunmaz. Ancak onun en yüksek potansiyelini içinde taşır. Kate, mükemmeliğiyle, insanı doğasında bulunan bu arzuya da karşılık veriyor.

5- Aktif ve çalışkan

Kraliyet bülteninde (Court Circular) yer alan bilgilere göre, Kraliçe II. Elizabeth 2016 yılında, 385 etkinliğe katılmış. Ailenin en çalışkan üyesi, II. Elizabeth’in ikinci çocuğu olan, 66 yaşındaki Prenses Anne, 640 etkinlikle birinci sırada. Görüldüğü gibi aile üyeleri, yaşlarına da meydan okuyarak; sorumluluklarını yerine getiriyorlar. Yıl sonunda yayınladıkları bülten de, bir nevi faaliyet raporu yerine geçerek; çalışmalarınının kayıt altına alınmasını sağlıyor. Böylece ailenin en çalışkan ve tembel üyeleri de, ifşa olmuş oluyor.

6- Sosyal sorumlu

Sosyal sorumluluk misyonu taşıyan projelerle çok ilgililer. Prenses Diana’nın mirasını, günümüze taşıyarak; engelli sporculardan, Aids hastalarına; çeşitli alanlara halkın dikkatini çekmeye ve sosyal sorumluluk projelerini desteklemeye devam ediyorlar. Bu sadece iyi niyetten öte, aynı zamanda ’’bencil ve demode kraliyet ailesi’’ imajını yerle bir etmek için, akıllıca bir yaklaşım da.

7- Geleneklere bağlı, modernizmin de uzağında değil

Geleneksellikle, modernliği bir arada sentezlemek kolay değil. Kraliçe’yi cep telefonunda, what’s up kullanırken düşünemiyorum. Sanki sarayda da, eski model, kulplu, altın varaklı telefonlardan varmış gibi düşünüyor insan. Ancak burada da yine, ailenin gençlerinin görünen yüzler olması devreye giriyor ve kimsenin aklına zamanın ruhunu yakalayıp, yakalayamadıkları gelmiyor.

8- Genciyle, yaşlısıyla birbirine bağlı

Bir önceki kuşakta, Kraliyet Ailesi’ndeki boşanmalar, mutsuz gelinler; içerideki huzursuzluk ve gerginliğin dünyaya duyurulmasını da sağlamıştı. Eğer bu durum böyle devam etseydi; İngiltere Kraliyet Ailesi’nin itibarı da günümüzdekiyle aynı olamazdı. Prensler, ne Prenses Diana’nın ölümünden dolayı babalarını suçladı; ne de asi, hayatta ne yapmak istediğini bilmez bir tutum içinde hayatlarını sürdürdüler. Özel günlerde, seromonilerde; aile halkın karşısında bir aradaydı; birlik mesajını verdiler.

1.947 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Ya Bagaj Kaçarsa?Ya Bagaj Kaçarsa? Biraz önce İzmir'den Kars'a geldim, zaten Izmir'e de Kars'dan gitmiştim. Neyse, konumuz iş gezilerimden size dedikodu malzemesi üretmek değil. Havaalanına indim, bavul bekliyorum. […]
  • İhtiyarlara Yer Yok!İhtiyarlara Yer Yok! İnternetin yararlı olduğunu da unutmamalı. Ondan sadece eğlence amacıyla istifade edenler için zor olsa da. Doğrusu internetin yararlı bir araç olduğunun giderek unutulması düşündürücü. […]
  • Aydınlanma!Aydınlanma! “Bilge, kendi mutluluğunun efendisidir.” Plautus “Aydınlanma nedir?” sorusu var oluşun anlamını arayan insanlar tarafından tarih boyunca sorulmuştur. Bu insanlar karşılaştıkları […]
  • Uçur, uçurabildiğin kadar!Uçur, uçurabildiğin kadar! Uçmak bizim için bir tutkudur. Politikacı ne kadar uçarsa o kadar çok oy toplar. Romancı ne kadar uçarsa o kadar çok satar. Balonun da uçanı makbuldür misal. Geçen gün sponsorlu […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Mart 2019
P S Ç P C C P
« Şub    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Arşivler