felsefe taşı

İnsülin Direnci

İnsülin Direnci
Ekim 23
14:02 2016

Devamlı yemek yeme isteği, tatlı-tuzlu yeme isteği döngüsünü kontrol edememe, dikkat edilse bile çok zor ve yavaş kilo verme, bel çevresinde genişleme, kilonun beklenenden hızlı bir şekilde artması gibi durumlarda ilk akla gelen; İNSÜLİN DİRENCİ’dir . Nedir insülin direnci?

İnsülin hormonu, pankreas tarafından üretilen bir hormon olup, kandaki şekeri (glikozu) kullanılmak üzere hücrelere taşımakla görevlidir. Eğer dokularda insülin direnci var ise hücrelere gitmesi gereken glikoz ulaşamadığı için üretilen insülin seviyesi artar ve hızla kandaki glikoz seviyesi düşmeye başlar. Bu da ani gelen açlık olarak kendini gösterir. Aynı zaman da kandaki glikoza saldıran fazlaca insülin bu glikozu hücrelere iletemediğinden en kolaya başvurur ve özellikle karın bölgesindeki depolara glikozu yağa çevirerek depolamaya başlar. Kilo alma serüveni de burada başlamış olur.

Neden insülin direnci oluşuyor? Bunun en baştaki sebebi genetik; fakat aynı zamanda az hareket etme, hızlı tüketilen ve hızla emilmesini istediğimiz Fast-Food tüketiminin artması, su yerine tatlı sıvı içecek tüketimi, daha çok rafine edilmiş gıda tüketimi en başta sayabiliriz.

İnsülin direnciniz varsa neler yapmalısınız? İnsülin direnci, Tip 2 diyabetin öncüsü olarak adlandırılır. Yani eğer tedavi edilmez ise ileriki yıllarda tip 2 diyabet riski daha da yükselecektir.

• Öncelikle endokrin doktorundan tedavi yöntemleri önerisi alın. Doktorunuz bu konuda size destek olacak bazı ilaç destekleri önerebilir. Fakat biliyoruz ki ilaç kullanımı tek başına insülin direnci tedavisinde işe yaramayacaktır. Sonrasında biz diyetisyenlerden haftalık takipli bir beslenme eğitimi desteği alabilirsiniz.
• Gün içindeki aktivite durumunuzu düzenleyin (ortalama 7500-10000 adım arası). Akşam yapılan 30 dakikalık hafif tempolu bir yürüyüş size yardımcı olacaktır.
• Beyaz şeker dediğimiz basit şeker tüketimini azaltın. Gazlı içecekler, kurabiyeler, bisküviler, şerbetli tatlılar, şekerlemeler gibi direkt olarak beyaz şeker kullanılan yiyecekleri özellikle ilk 2 hafta kesmeniz önerilir. Daha sonrasında sütlü tatlılar içinde, bitter çikolata ile kontrollü olarak tüketilmesi önerilebilir.
• Meyve tüketiminde ise daha posalı olan meyveleri tercih edin. Meyve suyu olarak değil direkt olarak meyvenin kendisini tüketin. Meyvelerin yanına süt, yoğurt, ceviz, çiğ badem, çiğ fındık eklemek şekerin kana daha yavaş geçmesini sağlayacaktır.
• Rafine edilmiş un çeşitleri ve ürünleri (makarna, kuskus, şehriye), kana hızla karışan pirinç, patates gibi besinler yerine; çavdar-tam tahıllı ekmekler, tahıllardan karabuğday-iri bulgur-kepekli pirinç-yarma, kuru baklagillerden fasulye-nohut-mercimekler-börülce-maş fasulyesi gibi ürünler tercih edilebilir.
• Burada bir önemli nokta ise sıcak karbonhidratlardır. Yukarıda saydığımız ürünlerin sıcak tüketimi, şeker emilimini daha da hızlandıracak, insülinin daha da fazla üretilip glikozun daha da fazla depolanmasına sebep olacaktır. Mümkün olduğunca ılık karbonhidrat tüketimi kan şekerinin yavaş yükselmesi için önemlidir.
• Kendinize bir beslenme günlüğü tutun. Olması gereken 4-5 saat aralıklarla ana öğün tüketmenizdir. 2-2,5 saat aralıklarla ara öğünler ekleyerek günü tamamlamanız olacaktır. Bunun aksine daha da sık acıkıyor, yeseniz bile doymuyor yeniden acıkıyorsanız, sürekli tatlı isteği varsa yanlış tükettiğiniz bir besin grubu olabilir. Bu günlük ile yeme saatleriniz ve neler yediğiniz kontrol altında tutun.

Bu durumun genetik olduğunu ve geçse bile tekrar edebileceğini unutmayın. Yani düzeli aktivite ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarının sürdürülebilir olmasına dikkat edin.

3.189 kez okundu
Paylaş

İlginizi Çekebilir

  • Sosyal Medya Vizesi/DiyetiSosyal Medya Vizesi/Diyeti Bir ülkeye gideceksiniz. Belki iş için belki tatil için... Hiç bir ülke elinizi kolunuzu sallayarak sizi sınırından içeri kabul eder mi? Etmez değil mi? Güzel... Sınırından girmeden […]
  • NöroiktisatNöroiktisat Yirminci asırdaki önemli bilimsel gelişmelerden bir tanesi, matematiksel yöntemlerin sosyal bilimlerde gittikçe artan bir ağırlıkla kullanılmasıdır. On dokuzuncu asırda, karar alma […]
  • BilgiBilgi Bu yazımda kısaca bilgiden söz etmek istiyorum. Temelde bilgi taşımaktan. Sadece düşünme ve düşündüklerini ifade edebilme ve yazarak ya da kaydederek diğerlerine aktarma yetisine sahip […]
  • Yaşam Nedir?Yaşam Nedir? Geçtiğimiz günlerde üniversiteden arkadaşlarım arasındaki e-posta grubunda bir fikir alışverişi yaptık. Yaşam üzerine konuştuk biraz. Yaşamın ne olduğu konusu biyolojinin en temel […]

Sosyal Medyada Takip Edin

Üye Olun

Yazarlar

Kategoriler

Takvim

Haziran 2017
P S Ç P C C P
« May    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Arşivler